NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Nové odrůdy v Bordeaux a změna klimatu

Musí to být vážné. Syndikát zaštiťující apelace AOC Bordeaux a Bordeaux Supérieur vydal návrh na rozšíření seznamu povolených odrůd. Důvod? Změna klimatu. Pokud se takhle tradicionalistický kolos rozhoupe k podobnému kroku, svědčí to o naléhavosti situace.

Pokud dojde ke schválení návrhu, od ročníku 2020/2021 budou moci vinaři vysazovat ke svým červeným odrůdám(cabernet, merlot, petit verdot, malbec) také Marselan, Tourigu Nacional, Castets a Arinarnou (křížení Tannat + Cabernet Sauvignon). Ke stávajícím povoleným bílým odrůdám (Sauvignon, Semillion) pak přibydou Albariňo, Petit Manseng a Liliorila.

Nové odrůdy by měly pomoci lépe korigovat dramatické výkyvy počasí. Sucho, nárazové vydatné srážky, jarní mrazíky, letní vedra. Podle návrhu by podíl nových odrůd v cuvée mohl činit až 10%.

Nejde o solitérní krok. Austrálie už dlouho zažívá přesun k mediteránním odrůdám lépe zvládajícím horké a suchépodnebí, jako je Grenache, Mourvedre nebo Syrah. 

DSCF0454

Nejstarší francouzská apelace Chateau-Neuf-du-Pape také hlásí navýšení podílu bílých odrůd za účelem redukce alkoholu a dosažení vyšší harmonie svých vín. Krok učiněný organizací tak silně lpějící na tradici můžeme chápat spíše jako pomyslné razítko.

Zároveň je ale třeba si uvědomit, že nejde o zvláště koncepční či produktivní krok. Změnou odrůdové skladby se problém změny klimatu nevyřeší. Stále častěji tak dnes můžeme slyšet a číst o změně strategie velkých hráčů na vinařském trhu směrem k trvalé udržitelnosti, redukci uhlíkové stopy a postřiků, k zodpovědnému nakládání s vodou.

Zatímco před 10 lety jsme mluvili o BIO spíše ve vztahu k našemu zdraví, dnes se řeší spíše globální zodpovědnost vinařského odvětví. Přechod na organickou produkci se pro velké firmy stává jistým imperativem. Vinařské kolosy, jejichž zisk z jediné láhve dosahuje desítek euro, zkrátka pro udržení své pozice musejí přijmout zodpovědnost za budoucnost svého odvětví a vracet část peněz do opatření omezujících negativní vliv na klima a výzkumu. Je to v jejich zájmu. Mapy simulující posun klimatu do roku 2050 jsou pro ně alarmující. Bordeauxská chateau by se brzy mohla ocitnout mimo ně.

 

Přečtěte si
https://www.decanter.com/wine-news/bordeaux-new-wine-grapes-419730/#6mYUli6CfMIiEQKi.99
https://www.decanter.com/learn/wine-sustainable-option-410262/
https://www.decanter.com/learn/climate-change-wine-time-act-414297/