Nedobré sklizňové vyhlídky
Zatímco ještě před dvěma měsíci jsem si v Itálii vychutnával chválu na ročník 2020, po sérii rozhovorů se svými vinaři na Podrybnickém chutnání mé nadšení vychládá. Důvodem je stávající rok. Problémy i nervozita se hromadí.
Francie už vyhlásila, že ji nejspíše čeká nejslabší sklizeň za několik desetiletí. Důvodem byly zejména jarní mrazy. Trable se ale nevyhnuly ani Itálii, Německu nebo Rakousku.
"Ze sklizně mám strach," přiznala mi Beatrice Gaudio. "Deštivé počasí ve spojení s teplem vytváří tlak plísňových chorob. Do toho nám část vinic kolem Casorza poničily kroupy. Předpokládaný výnos se pořád snižuje a bůh ví, co budeme vlastně sklízet."
Podobně mluví i Stefan Justen, byť z pozice ostříleného matadora bere situaci s větším klidem než mladá vinařka. "Sklizeň bude tentokrát zkrátka slabá. Tak to občas je a člověk s tím nic nenadělá."
Kroupy se nevyhnuly ani Dolnímu Rakousku. Josef Fritz a Poldi Blauensteiner byli sice ušetřeni, ale fotky od méně šťastných kolegů byly hodně ošklivé.
O počasí se mluvilo hodně. Litanie ale vždycky končily smířlivou odbočkou na německou oblast Ahr. "Co my máme za problémy? Oni přišli o vinohrady, sklepy, veškeré vybavení. To je tragédie," poukázal Stefan Justen na ničivé záplavy.
I přes problémy na vlastním dvorku tak prakticky každý nějakým způsobem obnově postižených vinařství pomáhá. Jeden posílá do Německa sudy, další peníze, jinde zase pořádali aukce vín a výtežek věnovali těm, kteří přišli o víc než jen jeden ročník vína.