NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

COVIDOVÁ ZTRÁTA ČICHU - NÁVOD K NÁPRAVĚ

Jedním z průvodních příznaků prodělaného onemocnění byla u předchozí varianty Covidu 19 ztráta čichu. Většinou se postupně vrátí, ale některé mé zákazníky trápí tenhle problém už více než rok. Nemožnost vychutnat si víno jistě není kritická, je nicméně jedním z faktorů ochuzujících život. Univerzita v Bordeaux vyvinula a ověřila program, který dokáže pomoci nahodit olfaktorický systém zpět. Přináším krátký výcuc a odkaz na návod pro cvičení čichu. Jak jsem nakoupil, tak prodávám, takže záruku úspěchu Vám neposkytnu. Jde nicméně o metodu velmi podobnou té, s jejíž pomocí se trénují someliéři. Určitě neuškodí.

Nejde o žádnou rychlovku. Studie nabádá ke značné trpělivosti. Nastartování poškozených receptorů může trvat i půl roku. Cvičení ale nejsou nikterak složitá a připomínají spíše meditaci.

Cvičení 1 - Vytvoření olfaktorického mentálního obrazu
S tímhle základním cvičením by se mělo v ideálním řípadě začít co nejdříve po zjištění problému. To se bohužel dozvídáme poněkud pozdě. Jde o to, že mnoho předmětů či situací máme spjatých s určitou vůní/zápachem. Udělejte si pohodu a klidně se zavřenýma očima, bez rušivých vlivů, vzpomínejte na podobné typické pachy. Autoři studie radí začít vykutáváním vzpomíenk z dětství, pak se můžete posouvat dál.
- Dětství - Mně osobně se vynořuje vlhký sklep, kouř z komínů v zimě, zatuchlý "sváteční pokoj" u babičky, kravín, cukrovar (jsem holt drnohryz).
- Každodenní aktivity - Vaření (co štrůdl, houby...?), praní (puch vyvařovaných kapesníků mě děsí dodnes)
- Nepříjemné pachy - Zase ty kapesníky, připálené mléko, průjezd západočeskou Vřesovou...

Jakmile takové vzpomínky docílíte, začněte vdechovat nosem. Tenhle proces by měl pomoci aktivovat čichové centrum. Zároveň si vybavte celou scénu. Vůně štrůdlu - obraz kuchyně, trouby, nůž zajíždí do těsta a Vy nosem nasáváte vůni jablek, skořice a hřebíčku. Jde pouze o mentální cvičení, nic složitého. Buďte trpěliví - klidně si stejný obraz opakujte týden. Pak si vyberte něco nového.

Cvičení 2 - Opakované čichání k esenciálním olejům
Tady už se přesunete k praxi. Kupte si pár lahviček esenciálních olejů. Autoři radí vybrat si od každé kategori - ovoce (citrón, pomeranč), květiny (růže, fialky), bylinky (, levandule, rozmarýna) a koření (hřebíček, skořice, eukalyptus).

Opět je to běh na dlouhou trať. Zpočátku to bude spíše o vaší představě příslušné vůně (tu jste trénovali v předchozím cvičení). Studie radí vytrvat i tři měsíce. Postupně lze oleje ředit a snižovat jejich koncentraci. Následně je můžete nahradit novými vůněmi. Opět je důležité odstřihnout se od rušivých vlivů okolí a vyčistit si hlavu.

- Pomalu vdechujte vůni po dobu 30 vteřin a následně si zaznamenejte vjemy
- Dejte si půl minuty přestávku před další vůní
- Opakujte cvičení každý den a během prvního měsíce si můžete vždy přečíst, jakou vůni zrovna inhalujete
- Postupně se snažte o "slepé" čichání

Autoři studie doporučují konzultovat progres s praktickým lékařem. Můžete mu dát leták s návodem, abych Vám mohl lépe pomoci.

Tady najdete celý leták v angličtině: ISVV - covid-19 (u-bordeaux.fr)